Blog

Depresja wiosenna — objawy i sposoby walki
- Szczegóły
Gdy przyroda budzi się do życia, a dni stają się coraz dłuższe, mogłoby się wydawać, że dobre samopoczucie powinno przyjść naturalnie. Tymczasem dla niektórych jest to czas przytłaczający, pełen zmęczenia i przygnębienia, z którym niełatwo sobie poradzić.

Jak ukrywa się cicha depresja – objawy depresji wysokofunkcjonującej
- Szczegóły
Depresja wysokofunkcjonująca to rodzaj zaburzenia psychicznego, które jest trudne do zauważenia zarówno przez samego chorego, jak i przez jego bliskich. Osoby dotknięte tą formą choroby z zewnątrz wydają się funkcjonować normalnie, jednak w ich wnętrzu toczy się trudna walka z emocjami.

Czym jest Zespół Aspergera i jakie są jego objawy?
- Szczegóły
Zespół Aspergera to jedno z zaburzeń ze spektrum autyzmu, które charakteryzuje się trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych, specyficznym sposobem komunikacji oraz powtarzalnymi wzorcami zachowań. Choć termin „choroba Aspergera” bywa używany potocznie, warto podkreślić, że nie jest to choroba w tradycyjnym znaczeniu, lecz zaburzenie rozwojowe o złożonym podłożu neurologicznym. Nazwa pochodzi od nazwiska austriackiego pediatry, Hansa Aspergera, który w latach 40. XX wieku jako pierwszy opisał grupę dzieci wykazujących specyficzne cechy. Jeśli zatem chodzi o Zespół Aspergera, objawy mogą obejmować trudności w rozumieniu emocji innych osób, ale jednocześnie wyjątkowe zdolności w wąskich dziedzinach zainteresowań.

Jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy?
- Szczegóły
Nerwica to poważny problem, który w coraz większym stopniu dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież. Są to zaburzenia, które mogą mieć niezwykle złożony obraz kliniczny, niemniej dotkniętym nimi osobom doskwierają mniej lub bardziej nasilone objawy somatyczne.

Gdzie szukać pomocy w załamaniu nerwowym?
- Szczegóły
Nadmierny stres, traumy czy ciągnące się przez długi czas napięcia emocjonalne są bardzo często powodem załamań nerwowych. Jest to stan, który może dotknąć każdego z nas w szczególnie trudnych momentach życia. W takich sytuacjach warto wiedzieć, gdzie i jak szukać pomocy.

Kryzys emocjonalny u nastolatków – gdzie szukać pomocy?
- Szczegóły
Zdrowie psychiczne jest na równi istotne ze zdrowiem fizycznym. Ostatnie lata pokazują, że zdrowie psychiczne młodzieży jest w coraz gorszej kondycji. Wpływ na to miała nie tylko pandemia, w trakcie której realizowano nauczanie zdalne, ale również media społecznościowe, promujące wyidealizowany świat, który nie ma nic wspólnego ze światem rzeczywistym.

Najczęstsze przyczyny występowania zaburzeń rozwojowych u młodzieży
- Szczegóły
Zaburzenia rozwojowe często mają związek z procesem dojrzewania, dlatego tak kluczowe znaczenie ma nie tylko obserwacja nastolatka, ale przede wszystkim reakcja w sytuacji, gdy zauważalne są pierwsze objawy. Im szybciej wdroży się odpowiednie działanie, tym łatwiej złagodzić możliwe skutki.

Objawy całościowych zaburzeń rozwoju
- Szczegóły
Całościowe zaburzenia rozwoju (CZR) to grupa złożonych zaburzeń neurobiologicznych, które wpływają na rozwój mózgu. Charakteryzują się one trwałymi trudnościami w trzech kluczowych obszarach – interakcjach społecznych, komunikacji i języku oraz ograniczonych, powtarzających się wzorcach zachowań, zainteresowań i aktywności.

Pierwsze objawy nerwicy lękowej u dorosłych i młodzieży
- Szczegóły
Schorzenie nazywane nerwicą lękową znane jest również pod hasłem lęku uogólnionego. Grupa zaburzeń na tym polu polega na odczuwaniu bardzo silnego, utrudniającego codzienne funkcjonowanie lęku o bliżej nieokreślonym podłożu. Życie w ciągłym stresie, związanym z odczuwaniem nienazwanego lęku, powoduje z czasem w nerwicy lękowej objawy somatyczne. Nieleczone zaburzenie może trwać nawet miesiącami, dlatego tak ważne jest wykrycie pierwszych objawów nerwicy lękowej u dorosłych i młodzieży i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Zespół Hellera – objawy i przyczyny
- Szczegóły
Zespół Hellera jest jednym z rodzajów całościowych zaburzeń rozwojowych, które zwykle diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie. Pod względem objawów zespół Hellera przypomina autyzm niskofunkcjonujący. Różnica polega na tym, że pierwsze symptomy pojawiają się stosunkowo późno, ponieważ dopiero między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Ze względu na objawy, zespół Hellera nazywa się w medycynie także psychozą symbiotyczną, psychozą rozpadową albo otępieniem dziecięcym. Polega przede wszystkim na systematycznym traceniu zdobytych dotychczas umiejętności, czyli uwstecznianiu się przez dziecko.

Interwencja psychologiczna – kiedy się po nią zwrócić?
- Szczegóły
W życiu każdego człowieka może pojawić się kryzys psychologiczny, uczucie pustki, wypalenia, odczuwane nawet jako stan bycia na krawędzi. W wielu takich przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z konieczności skorzystania z fachowej pomocy – np. interwencji psychologicznej. Kiedy się po nią zwrócić i skąd wiedzieć, że przeżywamy kryzys?

Czym objawia się kryzys psychologiczny?
- Szczegóły
Kryzys psychologiczny lub psychiczny to inaczej kryzys emocjonalny, czyli rodzaj silnego stresu. Może pojawić się w wyniku dużych czy nieoczekiwanych zmian życiowych i objąć wiele aspektów codziennego życia. Kryzys psychologiczny odbija się na dotychczasowej równowadze fizjologicznej, ale przede wszystkim na emocjonalnej i psychicznej, jest stanem zachwiania dotychczasowego światopoglądu. Czym objawia się kryzys psychologiczny?