Blog
Jak rozpoznać objawy załamania psychicznego u bliskich?
- Szczegóły
Załamanie psychiczne może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku, pozycji społecznej czy środowiska, w jakim żyje. Najczęściej określane jest jako zachwianie dotychczasowej równowagi psychicznej, wywołane nagłymi, traumatycznymi lub bardzo emocjonalnymi wydarzeniami. Ze względu na objawy, załamanie psychiczne często jest mylone z depresją i diagnozowane jako takie. Jeśli zaobserwowałeś nagłą zmianę zachowania kogoś z najbliższego otoczenia, warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy załamania psychicznego u bliskich, aby móc jak najszybciej zareagować.
Kryzys emocjonalny u nastolatków – gdzie szukać pomocy?
- Szczegóły
Zdrowie psychiczne jest na równi istotne ze zdrowiem fizycznym. Ostatnie lata pokazują, że zdrowie psychiczne młodzieży jest w coraz gorszej kondycji. Wpływ na to miała nie tylko pandemia, w trakcie której realizowano nauczanie zdalne, ale również media społecznościowe, promujące wyidealizowany świat, który nie ma nic wspólnego ze światem rzeczywistym.
Najczęstsze przyczyny występowania zaburzeń rozwojowych u młodzieży
- Szczegóły
Zaburzenia rozwojowe często mają związek z procesem dojrzewania, dlatego tak kluczowe znaczenie ma nie tylko obserwacja nastolatka, ale przede wszystkim reakcja w sytuacji, gdy zauważalne są pierwsze objawy. Im szybciej wdroży się odpowiednie działanie, tym łatwiej złagodzić możliwe skutki.
Objawy całościowych zaburzeń rozwoju
- Szczegóły
Całościowe zaburzenia rozwoju (CZR) to grupa złożonych zaburzeń neurobiologicznych, które wpływają na rozwój mózgu. Charakteryzują się one trwałymi trudnościami w trzech kluczowych obszarach – interakcjach społecznych, komunikacji i języku oraz ograniczonych, powtarzających się wzorcach zachowań, zainteresowań i aktywności.
Pierwsze objawy nerwicy lękowej u dorosłych i młodzieży
- Szczegóły
Schorzenie nazywane nerwicą lękową znane jest również pod hasłem lęku uogólnionego. Grupa zaburzeń na tym polu polega na odczuwaniu bardzo silnego, utrudniającego codzienne funkcjonowanie lęku o bliżej nieokreślonym podłożu. Życie w ciągłym stresie, związanym z odczuwaniem nienazwanego lęku, powoduje z czasem w nerwicy lękowej objawy somatyczne. Nieleczone zaburzenie może trwać nawet miesiącami, dlatego tak ważne jest wykrycie pierwszych objawów nerwicy lękowej u dorosłych i młodzieży i wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Zespół Hellera – objawy i przyczyny
- Szczegóły
Zespół Hellera jest jednym z rodzajów całościowych zaburzeń rozwojowych, które zwykle diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie. Pod względem objawów zespół Hellera przypomina autyzm niskofunkcjonujący. Różnica polega na tym, że pierwsze symptomy pojawiają się stosunkowo późno, ponieważ dopiero między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Ze względu na objawy, zespół Hellera nazywa się w medycynie także psychozą symbiotyczną, psychozą rozpadową albo otępieniem dziecięcym. Polega przede wszystkim na systematycznym traceniu zdobytych dotychczas umiejętności, czyli uwstecznianiu się przez dziecko.
Interwencja psychologiczna – kiedy się po nią zwrócić?
- Szczegóły
W życiu każdego człowieka może pojawić się kryzys psychologiczny, uczucie pustki, wypalenia, odczuwane nawet jako stan bycia na krawędzi. W wielu takich przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z konieczności skorzystania z fachowej pomocy – np. interwencji psychologicznej. Kiedy się po nią zwrócić i skąd wiedzieć, że przeżywamy kryzys?
Czym objawia się kryzys psychologiczny?
- Szczegóły
Kryzys psychologiczny lub psychiczny to inaczej kryzys emocjonalny, czyli rodzaj silnego stresu. Może pojawić się w wyniku dużych czy nieoczekiwanych zmian życiowych i objąć wiele aspektów codziennego życia. Kryzys psychologiczny odbija się na dotychczasowej równowadze fizjologicznej, ale przede wszystkim na emocjonalnej i psychicznej, jest stanem zachwiania dotychczasowego światopoglądu. Czym objawia się kryzys psychologiczny?
Najczęstsze objawy zaburzeń rozwojowych u młodzieży
- Szczegóły
Bycie nastolatkiem jest trudne nawet dla osób wychowujących się w normalnym środowisku, w otoczeniu rodzicielskiej miłości i szacunku. Szukanie pomysłu na siebie i własnej drogi nieraz łatwo pomylić z problemami na tle psychicznym czy emocjonalnym. Te, nieraz trudne do uchwycenia, mogą prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Warto przez cały czas bacznie obserwować swojego nastolatka, reagując na dawane przez niego sygnały.
Jak radzić sobie z trudną młodzieżą?
- Szczegóły
Młodzież w wieku dojrzewania rzadko kiedy perfekcyjnie radzi sobie ze zmianami, jakie zachodzą w nich samych oraz w środowisku, w jakim dorastają. To czas, kiedy osobiste problemy wydają się tragediami, a świat najgorszym wrogiem. To też szczególnie trudny czas dla rodziców wychowujących dzieci o trudnych charakterach, przejawiające nierzadko destrukcyjne zachowania względem siebie czy innych.
Jakie są objawy nerwicy lękowej?
- Szczegóły
W Polsce problem nerwicy lękowej dotyczy nawet od 20 do 25% osób dorosłych, przede wszystkim kobiet. Lęki uogólnione, jakie są odczuwane przy tej grupie zaburzeń, związane są nie tylko z funkcjami czysto psychicznymi, ale oznaczają również zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.
Kiedy warto skorzystać z pomocy interwencji kryzysowej?
- Szczegóły
Niewielu ludzi przechodzi przez życie bez stawienia czoła życiowemu kryzysowi. Czasami będziemy również doświadczać krytycznych wydarzeń, które wpływają na to, jak się czujemy. Kiedy mierzymy się z trudnościami i złożonymi problemami, wsparcie psychologiczne może odgrywać kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych.