Jak pomóc dziecku wyjść z uzależnienia?
- Szczegóły
Jak działa mechanizm uzależnienia?
Uzależnienie to inaczej bardzo silnie odczuwana potrzeba przyjęcia określonej substancji (lub wykonania danej czynności), doświadczana zarówno na poziomie biologicznym, kiedy ciało „domaga się” przyjęcia pewnej dawki zażywanej substancji, jak i psychicznym. Zaczyna się zwykle od niewielkich dawek, które wprowadzają ciało i umysł w określony, pożądany przez zażywającego stan. Ponieważ jednak organizm z czasem uodparnia się na zażywaną substancję, aby ów stan osiągnąć, dawka musi być coraz większa. W efekcie uzależniony nie jest w stanie funkcjonować bez używki, a przy jakichkolwiek próbach zaprzestania spożywania substancji natychmiast pojawiają się objawy stanu odstawienia, czyli przede wszystkim nudności, zawroty głowy, niepokój, drżenie lub drgawki.
Wśród młodzieży najczęściej występującym uzależnieniem jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych, czyli alkoholu, narkotyków lub dopalaczy, oraz od internetu. Przyczyn sięgania przez młodych ludzi po pobudzające substancje lub nadużywania gier komputerowych może być bardzo wiele. Chęć szybkiej poprawy nastroju, trudnościami okresu dojrzewania, zawiedziona miłość czy bunt wobec rodziców to tylko część z nich. Po narkotyki i alkohol młodzi ludzie sięgają także bardzo często:
- chcąc uciec od problemów,
- w poszukiwaniu nowych wrażeń,
- nie umiejąc poradzić sobie z kłopotami osobistymi,
- ulegając presji grupy rówieśniczej.
Warto uświadomić sobie, że młody organizm uzależni się znacznie szybciej, dlatego tak istotnym jest wychwytywanie wszelkich niepokojących sygnałów. Często zdarza się jednak, że na działania prewencyjnie jest już za późno i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
JAK WYJŚĆ Z NAŁOGU?
Wyjść z nałogu pomogą zapisane przez lekarza środki farmakologiczne oraz regularne spotkania z psychologiem. Celem tych spotkań jest rozpoznanie uzależnienia, występujących w związku z nim trudności oraz wskazanie i wdrożenie dostępnych form pomocy. Spotkania w mojej pracowni psychologicznej nakierowane są także na odbudowanie dobrych relacji i stworzenie płaszczyzny komunikacji do porozumiewania się dziecka z rodzicem, co, w przypadku młodych ludzi, często stanowi warunek wyjścia z nałogu. Pomagam nie tylko dzieciom, lecz również rodzicom, którzy często nie potrafią poradzić sobie z uzależnieniem ich dziecka. Bez względu jednak na to, czy problem nałogu dotyczy dziecka, czy dorosłego, pierwszym etapem jest uświadomienie sobie przez uzależnionego problemu. Leczenia i spotkań z psychologiem musi pragnąć przede wszystkim uzależniony: aby wyjść z nałogu potrzebna jest chęć, determinacja oraz silne przeświadczenie, że kontynuacja niebezpiecznych zachowań w efekcie doprowadzić może do tragedii.
Jak psycholog może pomóc w walce z uzależnieniem
Pierwsze spotkanie z psychologiem będzie służyć zatem ogólnej ocenie sytuacji oraz wybraniu najbardziej adekwatnej do problemu formy pomocy. W skrajnych przypadkach uzależnienia od narkotyków lub alkoholu potrzebna może się okazać wcześniejsza detoksykacja organizmu, w trakcie której organizm zostaje oczyszczony ze szkodliwych substancji i przygotowany do terapii.
W trakcie kolejnych spotkań z psychologiem analizuje się trudności życia codziennego oraz problemy, które skłoniły uzależnionego do sięgnięcia po używki lub do kompulsywnych zachowań. Niezwykle ważne będzie wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Nieumiejętność poradzenia sobie z napięciem to bowiem częsta przyczyna sięgania po alkohol lub narkotyki.
W przypadku młodych ludzi równie ważna jest prowadzona przeze mnie psychoedukacja, która objaśnia mechanizm działania nałogu oraz wskazuje metody, jak się przed nim bronić. Młodzież nauczy się unikania alkoholu i będzie świadoma wpływu, jaki wywiera on na organizm. Młodych ludzi warto także uczyć asertywności, czyli umiejętności odmawiana. Dzięki niej nie ulegną oni presji grupy rówieśniczej i nie sięgną po alkohol narkotyki lub inne używki.